Zabawki z drewna i ich wady oraz zalety

Warto znać zabawki z drewna

Pierwsze skojarzenie z drewnianymi zabawkami, które pojawia się w głowie to dzieciństwo naszych dziadków. Jak dobrze wiemy sklep z zabawkami to miejsce, gdzie nasze małe pociechy czuja się jak w raju. Jednak nie ma idealnej zabawki dla każdego dziecka. Wykorzystując wszystkie zmysły, a w szczególności poprzez dotyk, dziecko poznaje otoczenie, dlatego drewniane zabawki dla dwu latka mogą być pierwszymi, jakie otrzyma. Także przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych Jelcz Laskowice chętnie wykorzystuje zalety takich zabawek. Bezpieczeństwo, estetyczny wygląd, ekologiczny charakter oraz trwałość to główne zalety zabawek drewnianych, więc warto zainwestować w nie zarówno czas jak i pieniądze.

Klocki jako eko zabawki

Klocki drewniane rozwijają zdolności manualne, kreatywność, koordynację wzrokową oraz wyobraźnię dziecka. Tworzenie różnorodnych budowli, udoskonalanie ich a w efekcie końcowym burzenie wpływa na kreatywny sposób myślenia i przewidywania u dziecka. Stojąc przed wyborem zabawki dla dzieci powinniśmy wziąć pod uwagę materiał wykonania. Klocki drewniane są pozbawione substancji chemicznych oraz pokryte są ekologiczną farbą. Zabawki wykonane z drewna ulegają biodegradacji i są zdecydowanie trwalsze niż te wykonane z tworzywa sztucznego. Wybierając zestaw klocków dla dziecka głównie powinniśmy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • wielkość klocków
  • kształty
  • ilość elementów w zestawie – im więcej tym lepiej
  • cena – częste promocje pozwalają uzyskać dobre klocki w niskich cenach
  • Głównie to od nas zależy czy dziecko polubi swój pierwszy zestaw drewnianych zabawek.

    Wada, a jednak zaleta

    Brak możliwości zbudowania stałych konstrukcji jest jedną z niewielu wad wymienianych zarówno przez rodziców jak i dzieci. Czasami wystarczy gwałtowny ruch bądź lekkie dmuchnięcie, aby zbudowany przy użyciu klocków drewnianych budynek legł w gruzach. O tym, że takie sytuacje się zdarzają, doskonale wie przedszkole integracyjne Czernica. Mimo, iż może to być frustrujące, psychologowie przedstawiają takie sytuacje jako ogromną zaletę drewnianych zabawek. Poprzez budowanie a następnie burzenie klocków dziecko poznaje zależności przyczynowo – skutkowe oraz rozwija zdolności motoryczno – poznawcze. Wyższa cena może nas zniechęcić do zakupu zabawek drewnianych, jednak należy pamiętać, że jest to zabawka nie na jeden sezon lecz na pokolenia. Ciekawą alternatywę dla starszych dzieci stanowi czołg zabawka do składania. Samodzielne dopasowywanie części z których powstaje pojazd jest rozwijające i uczy cierpliwości.