Zabawki z drewna i ich wady oraz zalety

Warto znać zabawki z drewna

Pierwsze skojarzenie z drewnianymi zabawkami, które pojawia się w głowie to dzieciństwo naszych dziadków. Jak dobrze wiemy sklep z zabawkami to miejsce, gdzie nasze małe pociechy czuja się jak w raju, jednak nie ma idealnej zabawki dla każdego dziecka. Wykorzystując wszystkie zmysły a w szczególności poprzez dotyk  dziecko poznaje otoczenie, dlatego zabawki z drewna mogą być pierwszymi, jakie otrzyma. Bezpieczeństwo, estetyczny wygląd, ekologiczny charakter oraz trwałość to główne zalety zabawek drewnianych, więc warto zainwestować w nie zarówno czas jak i pieniądze.

Klocki jako eko zabawki

Klocki drewniane rozwijają zdolności manualne, kreatywność, koordynację wzrokową oraz wyobraźnię dziecka. Tworzenie różnorodnych budowli, udoskonalanie ich a w efekcie końcowym burzenie wpływa na kreatywny sposób myślenia i przewidywania u dziecka. Stojąc przed wyborem zabawki dla dzieci powinniśmy wziąć pod uwagę materiał wykonania. Klocki drewniane są pozbawione substancji chemicznych oraz pokryte są ekologiczną farbą. Zabawki wykonane z drewna ulegają biodegradacji i są zdecydowanie trwalsze niż te wykonane z tworzywa sztucznego. Wybierając zestaw klocków dla dziecka głównie powinniśmy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • wielkość klocków
  • kształty
  • ilość elementów w zestawie – im więcej tym lepiej
  • cena – częste promocje pozwalają uzyskać dobre klocki w niskich cenach
  • Głównie to od nas zależy czy dziecko polubi swój pierwszy zestaw drewnianych zabawek.

    Wada, a jednak zaleta

    Brak możliwości zbudowania stałych konstrukcji jest jedną z niewielu wad wymienianych zarówno przez rodziców jak i dzieci. Czasami wystarczy gwałtowny ruch bądź lekkie dmuchnięcie, aby zbudowany przy użyciu klocków drewnianych budynek legł w gruzach. Mimo, iż może to być frustrujące, psychologowie przedstawiają takie sytuacje jako ogromną zaletę drewnianych zabawek. Poprzez budowanie a następnie burzenie klocków dziecko poznaje zależności przyczynowo – skutkowe oraz rozwija zdolności motoryczno – poznawcze. Wyższa cena może nas zniechęcić do zakupu zabawek drewnianych, jednak należy pamiętać, że jest to zabawka nie na jeden sezon lecz na pokolenia.