klocki magnetyczne

Klocki magnetyczne czy drewniane? Które wybrać dla dziecka?

Klocki magnetyczne

Historia pokazuje nam, że niektóre zabawki dla dzieci cieszą się popularnością pomimo upływającego czasu. Jednym z przykładów mogą być klocki, które od pokoleń uczą nasze pociechy myślenia przestrzennego i konstruowania od najmłodszych lat. One też z biegiem lat ewaluują. Najnowszym ich wytworem są klocki magnetyczne.

Klocki drewniane

Towarzyszące nam od wielu lat tradycyjne klocki drewniane są niewątpliwie jedną z najbardziej uniwersalnych zabawek jakie powstały na świecie. Prosta forma i kształty dają możliwość konstruowania niewielkich budowli. Z racji ich kształtów zabawa nie kończy się w jednym punkcie, a możliwości ich układania są niemalże nieograniczone. Zabawa ta rozwija nie tylko koordynację ruchową dziecka, które uczy się delikatności. Budzi także wyobraźnię – w umyśle dziecka kilka prostych sześcianów, po chwili układania, zamienia się w zamek, lub dom. Praktycznie każde przedszkole Jelcz Laskowice posiada takie na swoim wyposażeniu.

Nowoczesne klocki magnetyczne

Nieco nowocześniejszą formą zabawy są klocki magnetyczne. W przypadku takich klocków istnieje możliwość połączenia ich za pomocą magnesów. W ten sposób nowo powstała konstrukcja jest trwalsza – bez używania spoiwa – a także daje możliwości konstruowania przestrzennego. Dziecko bawiąc się klockami magnetycznymi może tworzyć szkielety konstrukcji, czy też podstawowe, jak i bardziej złożone formy geometryczne.

Które klocki będą najodpowiedniejsze dla dziecka

Które klocki są zatem odpowiedniejsze dla naszej pociechy? Prostota i solidność wykonania tradycyjnych klocków drewnianych sprawia, iż nadają się one nawet jako zabawki dla dwu latka, a nawet młodszych dzieci. Układając klocki jeden na drugim, lub obok siebie, malec ma szansę stworzyć samodzielnie proste budowle i konstrukcje. Większa złożoność klocków magnetycznych to zadanie, dla nieco bardziej zaawansowanych konstruktorów, gdyż wymaga bardziej kreatywnego myślenia przestrzennego – takie klocki nadają się zdecydowanie bardziej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przedszkole integracyjne Czernica powinno posiadać klocki dostosowane do potrzeb i możliwości każdego dziecka.

Podsumowując, zanim odwiedzimy sklep z zabawkami, warto zastanowić się nad tym, w jak dużym stopniu nasze dzieci wykazują zainteresowanie tradycyjnymi klockami, zanim zdecydujemy się na zakup klocków magnetycznych.