klocki magnetyczne

Klocki magnetyczne czy drewniane? Które wybrać dla dziecka?

Klocki magnetyczne

Historia pokazuje nam, że niektóre zabawki dla dzieci cieszą się popularnością pomimo upływającego czasu. Jednym z przykładów mogą być klocki, które od pokoleń uczą nasze pociechy myślenia przestrzennego i konstruowania od najmłodszych lat. One też z biegiem lat ewaluują. Najnowszym ich wytworem są klocki magnetyczne.

Klocki drewniane

Towarzyszące nam od wielu lat tradycyjne klocki drewniane są niewątpliwie jedną z najbardziej uniwersalnych zabawek jakie powstały na świecie. Prosta forma i kształty dają możliwość konstruowania niewielkich budowli. Z racji ich kształtów zabawa nie kończy się w jednym punkcie, a możliwości ich układania są niemalże nieograniczone. Zabawa ta rozwija nie tylko koordynację ruchową dziecka, które uczy się delikatności, lecz także wyobraźnię – w umyśle dziecka kilka prostych sześcianów, po chwili układania, zamienia się w zamek, lub dom.

Nowoczesne klocki

Nieco nowocześniejszą formą zabawy są klocki magnetyczne. W przypadku takich klocków istnieje możliwość połączenia ich za pomocą magnesów. W ten sposób nowo powstała konstrukcja jest trwalsza – bez używania spoiwa – a także daje możliwości konstruowania przestrzennego. Dziecko bawiąc się klockami magnetycznymi może tworzyć szkielety konstrukcji, czy też podstawowe, jak i bardziej złożone formy geometryczne.

Które klocki będą najodpowiedniejsze dla dziecka

Które klocki są zatem odpowiedniejsze dla naszej pociechy? Prostota i solidność wykonania tradycyjnych klocków drewnianych sprawia, iż nadają się one nawet dla dzieci, które zaczynają raczkować. Układając klocki jeden na drugim, lub obok siebie, malec ma szansę stworzyć samodzielnie proste budowle i konstrukcje. Większa złożoność klocków magnetycznych to zadanie, dla nieco bardziej zaawansowanych konstruktorów, gdyż wymaga bardziej kreatywnego myślenia przestrzennego – takie klocki nadają się zdecydowanie bardziej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Podsumowując, zanim odwiedzimy sklep z zabawkami warto zastanowić się nad tym, w jak dużym stopniu nasze dzieci wykazują zainteresowanie tradycyjnymi klockami, zanim zdecydujemy się na zakup klocków magnetycznych.