Klocki drewniane i inne zabawki retro

Klocki drewniane

Wybór zabawek dla dzieci to dziś nie lada wyzwanie. Psycholodzy coraz częściej przekonują nas, że sklep z zabawkami dla dzieci to nie sklep rtv agd, nie warto przeciążać dzieci zabawkami elektronicznymi. Należy postawić na naturalność i jednocześnie estetykę zabawki. Ostatnio wielką popularnością cieszą się gry planszowe dla dzieci i puzzle dla dzieci. Nie słabnie także popularność tradycyjnych zabawek takich jak klocki drewniane.

Zabawki dla chłopców

Projektanci i wykonawcy zabawek z nurtu tak zwanego etnodizajnu, a więc zabawkarstwa inspirowanego sztuką ludową zwracają uwagę, że elektroniczny samochód dla dzieci lub samochód zdalnie sterowany nie przyniosą efektu rozwojowego tak silnego jak gry planszowe dla dzieci lub puzzle dla dzieci. Te kategorie zabawek mogą być wykonane z naturalnego drewna. Układanka z orzechowego drewna, klocki magnetyczne o drewnianych elementach chwytnych są to równie udane zabawki dla dziewczynek, jak i chłopców. Styl retro uczy dziecko fantazji i zabawy w dobrym wydaniu estetyki i stylistyki zabawkarskiej, dlatego warto zainwestować w takie produkty, żeby dziecko poprzez zabawę nabywało także umiejętności wyboru estetycznych produktów i unikania kiczu. 

Zabawki dla dziewczynek

W kategorii zabawek retro najwięcej produktów to zabawki dla dziewczynek. Znajdziemy tu porcelanowe lale z ręcznie haftowanymi sukienkami, ręcznie szyte misie i inne przytulanki oraz zabawki do samodzielnego komponowania przez dziecko. Są to na przykład składane książeczki z filcu, które dziecko samodzielnie montuje używając systemu rzep i przyczepów bezpiecznych dla zdrowia, nietoksycznych i niegroźnych w użyciu. Nie ma w nich elementów metalowych ani ostrych nici. Są za to nawiązania do polskiej sztuki ludowej i wzornictwa etnograficznego. Retro lala może mieć strój krakowianki ze zdejmowanym wiankiem lub spódnice i zapaski łowiczanki, które dziewczynka może ściągać i nakładać zgodnie z fantazją. Są też krakowskie koguciki z drewna lub drewniane wózki dla lalek. Wszystko to wykonane jest w najwyższej jakości wzorniczej. I nie zastąpi tych wrażeń zabawy żaden samochód z napędem rc lub samochód zdalnie sterowany. Era etnodizajnu ceni wartość czułej zabawki. Technika idzie w odstawkę.